Mi a különbség a kontaktlencse ápolófolyadékok között? Miért van szükség a használatára? Miért másabb a drogériában kapható kontaktlencse ápolófolyadék?
Ha tapasztaltad, hogy bevörösödik a szemed, érzékeny és gyakran erőteljesen könnyezel, akkor ott a nem megfelelő ápolófolyadék is ludas lehet! Ahogyan más típusú a bőrünk, hajunk és más-más termékekre van szükségünk, így a szemünk tulajdonságai is eltérőek. Fontos, hogy a folyadék választásánál, ne az lebegjen a szemünk előtt, hogy olcsóbb egy drogériában kapható termék, ha az anyagösszetételével bánthatja a szemünket. Szemünk fénye a legfontosabb, hiszen gondoljunk csak bele, agyunk a külvilágból származó információk 90%-át a látás útján szerzi! Szerencsére a kontaktlencse ápolófolyadékok között rengeteg választási lehetőségünk van annyira széles a paletta. Ebben a cikkben bemutatjuk a Opti-Free Express kontaktlencse folyadékot.
Tulajdonságok
Az OPTI-FREE Express kontaktlencse folyadék az Alcon-tól. Egyik összetevője a Poloxamine, ami a kontaktlencsék felületét kivételes nedvesítő közeggel látja el, és kényelmessé teszi a kontaktlencse viselést. Ezzel a kontaktlencse folyadékkal a kontaktlencse nedvessége akár 24 órán át is tarthat.
Minden üveghez kontaktlencse tartó is jár.
Az OPTI-FREE Express kontaktlencse folyadék a fehérje lerakódások eltávolítására, a kontaktlencsék nedvesítésére, öblítésére és fertőtlenítésére lett kifejlesztve.
Hatékony tisztítás
Az OPTI-FREE Express a NO RUB jelöléssel van ellátva, ami azt jelenti, hogy a lencse tisztítása során nem kell az ujjaival gyengéden megdörzsölni a lencséket. A lehető leghatékonyabb tisztítás érdekében ettől függetlenül ajánlott a lencsék finom, dörzsöléses tisztítása.
A kontaktlencséről mindent
A kontaktlencse egy kiváló megoldás szinte bárkinek, aki látása javítására szorul, és nem akar szemüveget viselni egész nap. A kontaktlencsék manapság népszerűbbek, mint valaha. Elgondolkoztál már azon, hogy miből is készül a kontaktlencse? íme néhány tény, ami mindenképpen felkelti a figyelmedet!
A kontaktlencse anyaga: a lágy kontaktlencsék egyfajta gélből készülnek, vizet tartalmazó plasztikus anyagból, amit hidrogélnek nevezünk. Ezek a lencsék igazán vékonyak és hajlékonyak, így jól alkalmazkodnak a szem felszínéhez. Az 1970-es években került a piacra ez a típus, és roppant népszerűvé tette a kontaktlencse-használatot, mert általában nagyon kényelmes a viselése. Korábban az egyetlen alternatíva a kemény anyagból készült lencse volt. Ezeknél a lencséknél akár hetekig is eltarthatott, hogy hozzászokjon a szem, és rengeteg ember nem tudta viselni az irritáció miatt.
- A szilikon hidrogél lencse egy fejlett típusa a lágy kontaktlencséknek, amely sokkal szivacsosabb, mint a normál hidrogél lencse, és több oxigént enged a szaruhártya irányába. 2002-ben mutatták be.
- A gázáteresztő lencse (GP-ként és RGP-ként is emlegetik) egy merev kontaktlencse, amely látszatra és érzésre olyan, mint a PMMA, de szivacsos az anyaga és átengedi az oxigént. Emiatt közelebb helyezkedik el a szemhez, mint a PMMA lencsék, így kényelmesebb is. 1978 óta ismerjük ezt a típust, mely lényegében helyettesíti a nem szivacsos PMMA lencsét. Egy biztos előnye a GP lencsének a lágy és a szilikon hidrogél lencsével szemben, hogy élesebb látást biztosít, méghozzá az anyag merevsége miatt.
- A hibrid vagy keresztezett kontaktlencsék az előző típusok előnyös tulajdonságaival rendelkeznek: a kényelmes viselést és a kristálytiszta látást biztosítják. A hibrid lencséknek van egy merev gázáteresztő középső része, körülvéve szilikon hidrogéllel. E tényezők ellenére csak nagyon kevés ember használja ezt a típust, talán azért, mert nehezebben illeszkedik és sokkal drágább, mint a lágy vagy a szilikon hidrogél lencse.
- A PMMA lencsék átlátszó, kemény műanyagból készülnek, amit polimetil metakrilátnak nevezünk, amit a törhetetlen üvegek helyettesítőjeként is használnak. A PMMA lencsék kiváló látást biztosítanak, de nem továbbítják az oxigént a szemhez, és nehezen illeszkednek. Ezeket a ma régi módinak titulált kemény anyagú kontaktlencséket, amit ma már ritkábban használnak.
A kontaktlencse viselés ideje
Egészen 1979-ig, minden kontaktlencse-használó esténként kivette és megtisztította a lencsét. A technikai fejlődésnek köszönhetően azonban mára sokkal korszerűbb lencsék is rendelkezésre állnak. Azóta már aludni is lehetséges az éjjel-nappali kontaktlencsével. Azt azonban fontos tudnod, hogy egyes gyulladások éppen a túlhordott (nem előírt időtartamig hordott) kontaktlencsék miatt alakulnak ki. Nagyon fontos, hogy a kontaktlencsédet csak a meghatározott ideig viseld és bármiféle panasz esetén a kontaktológus szakembert mihamarabb felkeresd!
Mikor helyettesítsd a kontaktlencsét?
Még a megfelelő kezelés mellett is fontos, hogy a kontaktlencséket (főleg a lágy típusúakat) időnként helyettesíteni kell, hogy megelőzzék a szennyeződések megjelenését, amik gyakran állnak a szemfertőzések hátterében. A lágy típusú lencséknek van egyfajta általános besorolásuk, ami azon alapszik, hogy milyen gyakran kell megválni tőlük:
- napi lencséket éjszakára ki kell venni, egy napi használat után el kell dobni, minden nap újat kell használni
- hosszútávon használható lencséket éjszakára ki kell venni, havonta kell újra cserélni
- kiterjedt használat: éjszaka is viselhető, akár 7 egymást követő napon át